Достапни линкови

Објавени 200 илјади документи поврзани со Титаник


Илустрација на потонувањето на Титаник
Околу 200 илјади документи поврзани со Титаник се објавени на интернет по повод 100 годишнината од потонувањето на бродот. Колекцијата е постирана на еден британски сајт и содржи листа на патници, како и тестаментите на капетанот на бродот Едвард Шмит и на американските тајкуни Бенџамин Гугенхајм и Џон Џејкоб Астор.
Тројцата мажи се меѓу патниците кои загинаа кога бродот удри во санта мраз на патот кон Њу Јорк и потона во Северен Атлантик на 15 април во 1912 година.
XS
SM
MD
LG