Достапни линкови

Вицепремиерот Ставрески во Ростов по руски инвестиции


Македонска владина делегација, предводена од вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, денеска пред бизнис заедницата во рускиот град Ростов ќе ги претстави инвестициските можности на Македонија. Двете земји, според оценките, остваруваат интензивна економска соработка, а доминантен облик е трговската размена, која во минатата година изнесувше над 700 милиони долари и бележи зголемување од 30 проценти во однос на претходната. Руските инвестиции во Македонија лани изнесуваа само 5,19 милиони евра.
XS
SM
MD
LG