Достапни линкови

Растурена група поврзана со Ал Каеда во Ирак


Ирачката полиција соопшти дека растуриле терористичка група поврзана со Ал Каеда, наречена Ансар ал Ислам во која припаѓале радикални Сунити. Полицијата соопшти дека 25 члената група е одговорна за грабежи во Багдад и планирање теротистички напади. Преходно Ансар Ал Ислам се закани дека ќе изврши терористички напад на самитот на Арапската Лига во Багдад и врз секој политички или бизнис претставник што е поврзан со настанот. Самитот се оддржа минатиот месец и помина релативно мирно.
XS
SM
MD
LG