Достапни линкови

Протести на опозицијата во Азербеџан


Протестите во Азербеџан
Илјадници опозициски активисти протестираат во главниот град на Азербеџан, Баку. Лидерот на партијата Народен фронт Али Каримли изјави дека протестот е за поголема слобода во земјата. Сервисот на Радио Слободна Европа јави дека полицијата напднала околу десетина активисти. Полицијата ги негираше обвинувањата.
Организаторите соопштија дека властите ги затвориле транспорните линии за што помалку лица да се појават на протестите. Според локални жители, стотици полицајци биле распоредени низ градот.
XS
SM
MD
LG