Достапни линкови

Турција ќе преземе мерки ако Сирија не го спроведе мировниот план


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја ќе преземе одредени мерки против Сирија доколку не се спроведе планот на пратеникот на ОН за Сирија Кофи Анан за прекин на насилствата во земјата.
Според него, тие стрпливо чекаат да видат дали Дамаск ќе го испочитува планот. Доколку тоа не се случи, Ердоган не прецизираше какви мерки ќе бидат преземени.
XS
SM
MD
LG