Достапни линкови

Забрана за влез во Израел на германскиот нобеловец Грас


Германскиот нобеловец за литература Гинтер Грас
Изрел му забрани на германскиот нобеловец за литература Гинтер Грас да ја посети земјата, поради критиките што ги изнесе на сметка на нивниот став за иранската нуклеарна програма. Грас наиде на жестоки критики во Германија и во Израел, бидејќи во поема објавена деновиве во весникот Зидојче Цајтунг ја обвини еврејската држава дека го доведува во опасност светскиот мир со тоа што си дава за право да најавува напад врз Иран.
Тој во песната исто така, ја критикува и хипокризијата на Западот во врска со нуклеарната програма на Израел.
XS
SM
MD
LG