Достапни линкови

Светските сили ја поздравија одлуката на воената хунта во Мали


Светските сили ја поздравија одлуката на воената хунта во Мали да се повлече настрана пред изборите кои ќе бидат одржани за 40 дена. Францускиот министер за надворешни работи Алан Жупе изјави дека односите меѓу Париз и Бамако ќе бидат обновени кога уставните власти ќе бидат воспоставени.
Според договорот од петокот новиот привремен Претседател ќе биде и спикер во Парламентот и ќе постави преодна влада до изборите.
XS
SM
MD
LG