Достапни линкови

Пакистанскиот претседател во посета на Индија


Пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари ќе ја посети Индија в недела, со што тоа ќе биде првата посета на пакитанскиот шеф на државата во последниве 7 години. Предвидено е Зардари да се сретне со индискиот премиер Манмохан Синг. Посетата на Зардари следува откако САД понудија 10 милиони долари награда за информација за основачот на милитантната група Лашкар е Таиба со седиште во Пакистан, Хафиз Мохамед Саед. Индија ја обвинува групата Лашкар е Таиба за терористичките напади во 2008- мата година во Мумбаи.
XS
SM
MD
LG