Достапни линкови

Новиот претседател на Јемен ги смени армиските шефови


Абед Рабо Мансур Хади
Новиот претседател на Јемен Абед Рабо Мансур Хади смени десетина воени генерали кои му беа верни на стариот режим. Овој потег уследи по изразените страхувања дека поранешниот претседател Али Абдулах Салех ги користи овие луѓе за дестабилизација на Јемен. Меѓу сменетите се и неколку роднини на Салех кој се повлече од власта по протетите кои почнаа во минатата година.
XS
SM
MD
LG