Достапни линкови

Бунтовниците во Мали прогласија независност во дел од земјата


Бунтовниците во Мали и официјално прогласија независност на територијата наречена Азавад во јужниот дел на таа западно-африканска земја. Тие во минатиот месец ја превзедоа контролата врз главната пустинска област во Мали, територија која е поголема од Франција, веднаш по државниот удар во главниот град Бамако. Националното движење за ослободување на Азавад во денешната декларација ја повикува меѓународната заедница да ја признае, како што се вели новата држава. Хуманитарните организации предупредуваат дека Мали е на работ на хуманитарна катастрофа.
XS
SM
MD
LG