Достапни линкови

7-мина цивили загинале при пожар на цистерна во Авганистан


7-мина цивили денеска изгореле до смрт во јужната авганистанска провинција Кандахар, кога цистерна со нафта за потребите на НАТО, се запалила. Локалната полиција соопшти дека цистерната се превртела и се запалила. Талибанците ја превзедоа одговорноста за инцидентот, наведувајки дека ја погодиле цистерната со проектил, но полицијата тврди дека немало никакви активности на милитантите во тој регион во моментот кога дошло до инцидентот.
XS
SM
MD
LG