Достапни линкови

Потопен јапонскиот брод на духови од ланското цунами


Долгото патување на јапонскиот брод на духови заврши откако денеска американската крајбрежна стража го потопи во близина на Аљаска. Станува збор за рибарски брод, долг 65 метри што цунамито го одвлече од јапонскиот брег на 11 март лани и оттогаш бесцелно пловел по Тихиот Океан. Одлуката за потпување беше донесена поради опасноста бродот да ги загрози другите бродови кои пловат меѓу Северна Америка и Азија.
XS
SM
MD
LG