Достапни линкови

25 години затвор за рускиот трговец со оружје Виктор Бут


Виктор Бут
Рускиот трговец со оружје Виктор Бут е осуден на 25 години затвор.Тој е осуден по четири обвиненија, затоа што им продавал проектили на терористите, заговарал убиство на американски службеници и на американски државјани, и помагал на терористичка организација. Одбраната на Бут најави дека ќе ја обжалат пресудата и обвини дека тој е осуден поради „лична осветољубивост и политика“. Бут беше уапсен во 2008-та. Тој во своја одбрана изјави дека му помагале неколку функционери во работата и дека ти ќе мора да живеат со таа вистина.
XS
SM
MD
LG