Достапни линкови

Анан оптимист за прекин на огнот во Сирија


Претставникот на ОН и Арпаската лига за Сирија Кофи Анан
Претставникот на ОН и Арпаската лига за Сирија Кофи Анан очекува до 12 април сириските власти и опозицијата да го прекинат огнот 48 часа, откако владините сили ќе се повлечат од населените места. Дамаск тврди дека повлекувањето веќе започнало, но се уште има извештаи за насилство на сириската армија.
Се зголемува и бројот на бегалци. Турција соопшти дека во изминатите 24 часа повеќе од илјада лица пребегале од Сирија во земјата.
XS
SM
MD
LG