Достапни линкови

Нова независна партија ќе се формира во Русија


Рускиот поранешен министер за финансии Алексеј Кудрин
Рускиот поранешен министер за финансии Алексеј Кудрин денеска изјави дека ќе формира нова независна партија, која ќе има цел да врши притисок врз Кремљ и да промовира алтернативни решенија на политиката на владата. Кудрин беше министер од 2000 до 2011 година и беше близок сојузник на премиерот Владимир Путин.
Во минатата година тој поднесе оставка поради несогласување со претседателот Дмитри Медведев и најави дека ќе го подржи опозициското движење.
XS
SM
MD
LG