Достапни линкови

Украинците осомничени за поддршка на силите на Гадафи пред суд


Во Либија започна судењето на дваесет Украинци кои се обвинети дека ги поддржувале силите на поранешниот претседател Моамер Гадафи. Украинското министерство за надворешни работи соопшти дека осомничените се изјасниле дека се невини и дека во земјата работеле на нафтени објекти.
Тие се обвинети дека им помагале на силите на Гадафи во обнова на воената опрема за време на судирите со опозициските бунтовници во земјата во минатата година.
XS
SM
MD
LG