Достапни линкови

Експлозија во турски дел на нафтоводот Киркук Јомурталак


Силна експлозија во источна Турција предизвика пожар во турскиот дел од нафтоводото Киркук, Јомуртлак, преку кој се доставува нафта од северен Ирак. На местото на пожарот биле испратени противпожарни екипи и претставници на турските сили за безбедност. Причината за инцидентот се уште не е утврдена. Според некои информации станува збор за диверзија, извршена од бунтовниците од Курдската работничка партија.
XS
SM
MD
LG