Достапни линкови

Претседателска изјава за Сирија


Советот за безбедност на Обединетите Нации
Петнаесетчлениот Совет за безбедност на Обединетите Нации би можел да донесе претседателска изјава со која се бара од сириската влада да се придржува до својот краен рок од 10 април и да ги повлече своите сили во четврток наутро. Пратеникот на ОН, Кофи Анан, изјави дека Дамаск го прифатил 10 април како краен рок да ги повлече силите од населените места и побара од Советот да го поддржи рокот. САД, кои претседаваат со Советот во април, изготвија изјава во одговор. Дипломати за Ројтерс изјавиле дека се надеваат дека изјавата ќе биде усвоена. Претседателски изјави, за разлика од резолуции, се необрзувачки, но имаат потреба од едногласна поддршка од Советот. Русија и Кина стави вето на две резолуции откако Владата во Сирија почна акција пред една година.
XS
SM
MD
LG