Достапни линкови

Чедомир Јовановиќ кандидат за претседателските избори во Србија


Претседателот на Либерално-демократската партија Чедомир Јовановиќ
Лидерот на Српското движење за обнова Вук Драшковиќ денеска од име на коалицијата Пресврт за претседателски кандидат на претстојните избори во земјата го предложи претседателот на Либерално-демократската партија Чедомир Јовановиќ, јави весникот Блиц. Според Драшковиќ, никаде во Европа не е можно шеф на држава да води изборна кампања на партија, затоа што тој ги претставува сите граѓани и сите партии. Тоа може да се случи само во Србија.
Претседателот Борис Тадиќ, кој е и лидер на Демократската партија одлучи да го прекине својот мандат десет месеци порано и најави дека ќе се кандидира за нов мандат.
XS
SM
MD
LG