Достапни линкови

Изрелската полиција иселила еврејски доселеници на Западниот брег


Хеброн
Израелските безбедносни сили протерале десетици еврејски доселеници од куќите кои нелегално ги населиле во градот Хеброн на Западниот брег. Тие соопштија дека операцијата била изведена мирно и без насилство.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно изјави дека ја блокирал евакуацијата со цел да им дозволи на доселениците правно да се справат со ситуацијата.
XS
SM
MD
LG