Достапни линкови

Узбекистан ги негира обвинувањата за економска блокада на Таџикистан


Узбекистанските власти ги отфрлија обвинувањата од Таџикистан дека вовеле економска блокада врз нивниот сосед. Таџикистан вчера во Москва го обвини Узбекистан дека се обидува да го натера Душанбе да го намали снабдувањето на струја и гас и да ја прекине железничката конекција меѓу двете земји.
Според Таџикистан, таквата одлука би значела хуманитарна катастрофа за земјата, каде веќе има кратење на електричната енергија.
XS
SM
MD
LG