Достапни линкови

Протести пред заградата на судот во Анкара


Кенан Еврен и Тахсин Шахинкај
Илјадници демонстранти се собраа пред зградата на Судот за тешки кривични дела во Анкара, каде денеска започна судскиот процес против организаторите на воениот удар во Турција на 12 септември 1980 година.
Обвинети се седмиот турски претседател Кенан Еврен, кој за време на превратот беше началник на Генералштабот и генералот Тахсин Шахинкај, поранешен командант на турската авијација. За време на воениот удар беа убиени стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG