Достапни линкови

Норвешка-Брејвик не сака да заврши во психијатриска установа


Андерс Бехринг Брејвик
Андерс Бехринг Брејвик кој е обвинет за убиство на 77 лица во Норвешка изјави дека ако треба останатиот дел од животот да го помине во психијатриска установа за него тоа ќе биде судбина полоша од смртта.
Во отворено писмо цитирано во норвешките медиуми Брејвик наведува дека пронашол 200 грешки во психијатрскиот извештај. Судењето на Брејвик ќе започне на 16 април под обвинение за организирање на бомбашки напад при кој загинаа осум лица во Осло и за убиство на 69 лица во камп на островот Утоја.
XS
SM
MD
LG