Достапни линкови

Лидерите на АСЕАН бараат укинување на санкциите против Мјанмар


Лидерите на 10-те држави, членки на Асоцијацијата на земјите од југо-источна Азија (АСЕАН), денеска ги повикаа западните земји веднаш да ги укинат санкциите против Мјанмар, откако таму беа спроведени избори и беше окончан воениот режим. На затворањето на нивниот самит во Пном Пен, Камбоџа, лидерите на АСЕАН изразија задоволство од, како што се вели, спроведените фер и демократски избори.
XS
SM
MD
LG