Достапни линкови

Иран сака во Ирак да преговара со големите сили


Ирачкото министерство за надворешни работи соопшти дека Иран предложил наредната рунда на преговори со 6-те најмоќни земји во врска со иранската нуклеарна програма, да се одржи во наредната недела во Ирак, наместо во Турција. Ваквиот предлог го дала иранска делегација кој вчера била во Багдад. Во саботата, американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека преговорите со Иран ќе се одржат на 13-ти и 14-ти овој месец во Истанбул.
XS
SM
MD
LG