Достапни линкови

Бергант-Македонија да добие покана во НАТО под привремената референца


Словенечкиот амбасадор во Македонија Алан Брајан Берган
Словенечкиот амбасадор во Македонија Алан Брајан Берган изјави денеска дека нивните ставови се многу јасни и дека земјата би сакала на Самитот во Чикаго Македонија да добие покана под привремената референца. Според него, Македонија треба да биде валоризирана согласно сите постигнувања во изминатиот период. Бергант, по средбата на амбасадорите на земјите од Западен Балкан и на ЕУ во Македонија со претседателот Ѓорге Иванов нагласи дека секој состанок на врвот на НАТО треба да биде самит на проширување.
Во фокусот на разговорите на средбата беа евроатлантските интеграции како стратешка определба на земјите од регионот.
XS
SM
MD
LG