Достапни линкови

Малмстром-ЕУ да започне дијалог со Турција за визна либерализација


Еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром
Еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром ги повика земјите членки на ЕУ во најкраток можен рок да започнат дијалог за либерализација на визниот режим со Турција. Таа потсети дека преговорите по договорот за реадмисија меѓу ЕУ и Турција завршиле пред две години.
Според Малмстром, ЕУ очекува Турција да го потпише и да започне да го применува договорот за реадмисија, но Турција очекува Унијата да започне дијалог за визите.
XS
SM
MD
LG