Достапни линкови

Партиски препукувања за акцијата Детонатор


СДСМ денеска побара политичка одговорност од раководството на МВР за толерирање на криминалот разоткриен со акцијата „Детонатор“ и обвини дека пресметката со криминалните банди е борба во ВМРО-ДПМНЕ за превласт врз приватните агенции за обезбедување. Потпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев изјави дека фактот оти роднини на пратеници и други високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ се осомничени за сериозни кривични дела е уште еден аларм дека политичкото раководство на МВР конечно мора да понесе одговорност.
Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска реагираше дека секогаш кога полицијата расчистува со криминалот, СДСМ се става во негова одбрана и бара оставки и одговорност.
Директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски изјави дека
СДСМ не се осмели ниту да ја поздрави акцијата на МВР „Детонатор“ што според него е чудно и срамно за која било политичка партија .
XS
SM
MD
LG