Достапни линкови

Белорусија размислува за втора нуклеарна централа


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко по средбата со шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано изјави дека неговата влада размислува за отварање на втора нуклеарна централа во земјата. Според него, Белорусија ќе го оствари планот само доколку ја има поддршката и соработката од агенцијата.
Аналитичичарите сметаат дека нуклеарната централа ќе го намали увозот на енергија од Русија.
XS
SM
MD
LG