Достапни линкови

Иванов се сретна со унгарскиот шеф на дипломатија Мартоњи


Унгарскиот министер за надворешни работи Јанош Мартоњи
Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со унгарскиот министер за надворешни работи Јанош Мартоњи, кој е во посета на Македонија. Иванов, како што сооопшти неговиот кабинет, изрзил благодарност за поддршката за процесите на интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО.
Мартоњи упатил честитки за успехот на реформските процеси и ја нагласил важноста за интеграцијата на Западен Балкан. Тој изразил надеж дека проблемот со името ќе биде надминат преку конструктивен политички дијалог од двете страни.
XS
SM
MD
LG