Достапни линкови

Почина најстарата потомка на отоманската династија


Најстарата потомка на отоманската династија Неслишах почина вчера на 91 годишна возраст во Истанбул. Таа беше внука на последниот отомански султан Мехмед шести. Неслишах е родена пред распадот на империјата во 1922 година, по што беше формирана модерна Турција под водство на Кемал Ататурк.
Во 2009 година почина и последниот престолонаследник Ертугрул Осман Османоглу.
XS
SM
MD
LG