Достапни линкови

Претседателот на Црвен крст во посета на Сирија


Јакоб Каленбергер
Меѓународниот комитет на Црвен крст соопшти дека нивниот претседател Јакоб Каленбергер е на пат за Сирија, каде ќе разговара за проширување на хуманитарните операции и за добивање пристап до сите затвореници. Каленбергер ќе ги посети и областите каде се водеа борбите меѓу владините сили и бунтовниците.
Според соопштението, тој ќе изврши притисок за двочасовен прекин на огнот за да се евакуираат повредените и да им се испорача помош на цивилите.
XS
SM
MD
LG