Достапни линкови

Ирак бара Катар да го предаде потпретседателот кој е во бегство


Ирачкиот потпретседател Тарек ал Хашеми
Ирачките власти го повикаа Катар да им го предаде потпретседателот Тарек ал Хашеми кој е во бегство. Според нив, неприфатливо е тоа што Катар му посакал добредојде на Хашеми, кој е обвинет за тероризам. Неговата посета на Катар може да предизвика тензии меѓу двете земји на Заливот.
Хашеми избега во курдскиот регион, откако ирачките власти го обвинија дека е одговорен за смртоносни напади врз шиитите.
XS
SM
MD
LG