Достапни линкови

Кацин-Србија ќе добие датум за почеток на преговори со ЕУ во декември


Известувачот на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин
Известувачот на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин изјави дека е реално Србија да добие датум за почеток на преговори со ЕУ на самитот на Европскиот совет во декември, а оти преговорите би можеле да почнат во почетокот на следната година.
Кацин во интервју за списанието Корд рече дека Брисел во европската интеграција нема да го условува Белград со признавање на независноста на Косово. Според него, никогаш не постоел таков услов барем се додека постои и една членка на Унијата која не ја признава независноста на Косово.
XS
SM
MD
LG