Достапни линкови

Лагард ги повика грчките политичари да се воздржат од популизам


Шефот на ММФ Кристин Лагард и грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос
Шефот на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард, ги повика двете водечки партии во Грција - социјалистичката ПАСОК и конзервативната Нова демократија, да се воздржат од популизам и предизборни ветувања на претстојните парламентарни избори на крајот на април или почетокот на мај.
Како што се јавува пак, еврокомесарот за економски и монетарни прашања Оли Рен изразил загриженост во однос на натамошниот развој на грчката економија по претстојните избори.
XS
SM
MD
LG