Достапни линкови

Бесими-Ален:Македонија е високо ценета земја во НАТО


Министерот за одбрана Фатмир Бесими
Министерот за одбрана Фатмир Бесими во Авганистан оствари средба со генералот Џон Ален, командант на ИСАФ, во главниот штаб на мисијата во Кабул. Тие на средбата истакнале дека Македонија е исклучително високо ценета земја во НАТО заради придонесот на АРМ во мисијата ИСАФ во Авганистан.
Земјата и армијата остануваат доследни на курсот на приближување кон стандардите на НАТО, па соодветно на тоа на претстојниот Самит на НАТО се очекува и конкретна варолизација на постигнатото, со добивање полноправно членство во Алијансата.
XS
SM
MD
LG