Достапни линкови

Косовските власти бараат слобода за уапсените полицајци во Србија


Апсењето на двајцата косовски полицајци во близина на Мердаре
Косовските власти побараа двајцата косовски полицајци кои беа уапсени да бидат пуштени на слобода. Тие беа вчера притворени од страна на српските власти, кои тврдат дека се наоѓале на нивна територија.
Претседателката на Косово Атифете Јахјага во соопштение го нарече напад врз институционалниот и територијален интегритет на Косово. Таа смета дека честото апсење граѓани од Косово не придонесува за воспоставување добри односи меѓу двете држави. Ја повика и меѓународната заедница од Србија да побара почитување на територијалниот интегритет и суверенитет на Косово, но и на меѓународните норми за границите.
XS
SM
MD
LG