Достапни линкови

Ердоган ги повика ОН да реагираат против репресијата во Сирија


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на отворањето на втората средба на државите од групата Пријатели на Сирија изјави дека меѓународната заедница нема друг избор освен да го поддржи правото на Сиријците на законот за одбрана, ако Советот за безбедност на ОН не реагира против репресиите во таа држава.
Според него, советот треба да преземе своја одговорност.
Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби исто така ги повика учесниците да извршат притисок врз советот да преземе итни мерки против режимот во Сирија.
XS
SM
MD
LG