Достапни линкови

Куба-во чест на папата наредниот петок прогласен за верски празник


Кубанскиот претседател Раул Кастро и папата Бенедикт 16
Кубанските власти соопштија дека наредниот петок ќе биде прогласен за верски празник, по барање на папата Бенедикт 16, кој беше во посета на земјата. Претседателот Раул Кастро ја донел одлуката поради успешната посета на папата. Добриот петок е денот кога католиците ја празнуваат смртта на Исус и е централен дел од Велигден.
За прв пат е прогласен таков празник во Куба од 1960 година, кога беа забранети верските празници.
XS
SM
MD
LG