Достапни линкови

Јемен-30 загинати во судири на војската и бунтовниците


Триесет лица загинаа во жестоките судири на војската и бунтовниците поврзани со Ал Каеда, што денеска се случија во јужниот дел на Јемен.Борбите почнаа кога бунтовниците извршија напад врз воената база во градот Ал Малах.Убиени се 17 војници и 23 бунтовници,а јеменската војска изврши напад од воздух,принудувајќки ги бунтовниците да се повлечат.Бунтовниците ја користат политичката и безбедносната нестабилност по едногодишната побуна во земјата и ја презедоа контролата врз неколку градови на југот.
XS
SM
MD
LG