Достапни линкови

Пјонг Јанг и Вашингтон повторно во дипломатски тензии


Северна Кореја ги обвини Соединетите Држави за претерана реакција на нивните планови за лансирање ракета. Вашингтон деновиве соопшти дека нема да и ги испорача на Северна Кореја предвидените 240.000 тони храна, бидејки Пјонг Јанг со плановите за лансирање ракета го крши договорот со кој требаше да ги замрзне нуклеарните активности и лансирањето проектили, во замена за помош во храна. Северна Кореја тврди дека ќе лансира сателит во орбитата меѓу 12-ти и 16-ти април.
XS
SM
MD
LG