Достапни линкови

Жителите околу Фукушима ќе можат да ги посетуваат своите домови


Јапонската влада донесе одлука да им дозволи на околу 16.000 луѓе да ги посетат нивните домови во зоната околу нуклеарната централа Фукушима, за прв пат по земјотресот и цунамито во минатата година. На луѓето нема да им биде дозволено да останат, а зе време на посетите ќе мора да носат заштитна облека. Областа околу нуклеарната централа Фукушима, каде што живееја околу 100.000 луѓе, беше контаминирана по минатогодишната катастрофа.
XS
SM
MD
LG