Достапни линкови

Шпанија - големи кратења во буџетот 2012


Policemen in plain clothes detain a protester during a general strike in central Barcelona, 29Mar2012
Шпанската влада денеска го соопшти предлог буџетот за 2012 во кој се предвидува кратења за 27 милијарди евра. Во мерките се предвидува замрзнување на платите во јавниот сектор и редукции на министерствата за 17 проценти.
Владата во Мадрид соопшти дека ситуацијата е екстремно тешка и дека приоритет е да се „исчистат јавните сметки“.
Шпанската економија се движи кон рецесија, а невработеноста е највисока меѓу 17 те земји на Еврозоната.
XS
SM
MD
LG