Достапни линкови

Се очекуваат палестински демонстрации во Израел


Израелските власти ја засилија безбедноста во очекување на арапско – палестинските демонстрации за одбележување на денот на земјата.
Станува збор за настан кој се одбележува секој 30 Март кога во 1976 безбедносните сили убија 6 израелски арапи за време на демонстрациите против плановите за окупација на арапска земја во Галилеа.
Израелскиот министер за јавна безбедност Јицак Ахароновиќ изјави дека секому се дозволени мирни протести.
XS
SM
MD
LG