Достапни линкови

Судењето на Ратко Младиќ одложено за мај


Судењето на генералот на босанските Срби, Ратко Младиќ е одложено за 14 мај. Неговото судење требаше да почне месецов, но на вчерашното рочиште адвокатите на Младиќ побара одложување, поради здраствени проблеми. Тој е обвинет за геноцид и злосторства против човештвото. Во затвор е уште од неговото апсење пред 10 месеци. Младиќ се соочува со максимална казна - доживотен затвор ако биде осуден, но тој негира дека сторил нешто лошо.
XS
SM
MD
LG