Достапни линкови

Иранската влада ја одзеде акредитација на Ројтерс во Техеран


Иранската влада му ја одзеде акредитација на бирото на Ројтерс во Техеран, откако новинска агенција објави видео на жени кои тренираат боречки вештини. Видео првично беше насловен како „Илјадници женски нинџи се обучуваат за ирански атентатори“, но насловот потоа беше сменет во „Три илјади жени нинџи се обучуваат во Иран“, откако клубот за боречки вештини се пожали на нaсловот. Иранското министерство за култура им ги одзеде акредитацијиите првин на шефот на бирото, а потоа и на 11 вработени во преставништвото во Техеран. Од Ројтерст соопштуваат дека нивниот главен и одговорен уредник е во контакт со иранските официјални претставници и се надеваат дека акредитациите ќе им бидат обновени.
XS
SM
MD
LG