Достапни линкови

Светското првенство во хокеј на мраз се сели од Белорусија?


Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко
Светското првенство во хокеј на мраз, не треба да се одржи во Белорусија, изјави првиот лидер на независна Белорусија, Станислав Шушлевич. Тој вели дека и досега шампионатот менувал места на одржување. Првенството кое се одржувало претходно во Прага, во 1969-та било преселено во Стокхолм, како казна од советските сили за Прашката пролет. Тимот на тогашна Чехословачка го освои првенството 1969- та година, победувајќи го Советскиот Сојуз.
Минатата недела Европскиот парламент ја повика меѓународната федерација на хокеј на мраз да и го оздеме правото на Белорусија да биде домаќин на Светското првенствово 2014 бидејќи земјата ги крши човековите права.
XS
SM
MD
LG