Достапни линкови

Чешка-тројца странски државјани обвинети за поддршка на милитанти


Чешкото обвинителство соопшти дека тројца Руси и еден Молдавец се обвинети за поддршка на милитантна група кој оперира во Северен Кавказ. Тие им обезбедувале документи на членовите на групата Јамат Шариат, која е активна во Дагестан. Обвинетите се дел од групата на лица кои беа уапсени во април минатата година. Доколу бидат осудени тие се соочуваат со казна затвор до 10 години.
XS
SM
MD
LG