Достапни линкови

Самитот на Арапската лига фокусиран на кризата во Сирија


Претседателите ан земјите-членки на Арапската лига
Разговорите на самитот на Арапската лига во Багдад беа фокусирани на ситуацијата во Сирија. Десет од 22 земји членки учествуваа на самитот, меѓу кои и кувајтскиот шеикот Сабах ал Ахмад ал Сабах, кој е првиот лидер кој го посети Ирак по инвазијата на Садам Хусеин на неговата земја во 1990 година. Сирија е суспендирана од лигата поради немирите во земјата.
Генералниот секретар Бан Ки Мун изјави дека сирискиот претседател Башар ал Асад треба да започне да го спроведува планот на лигата за прекин на огнот во земјата.
XS
SM
MD
LG