Достапни линкови

Попоски се сретна со неговиот чешки колега Шварценберг


Министерот за надворешни работи Никола Попоски
Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Прага оствари средба со неговиот чешки колега Карел Шварценберг, кој уште еднаш ја потврди поддршката за евроатланската интеграција на Македонија. Шварценберг изјави дека дијалогот кој го започна Македонија со ЕУ покажал колку добро земјата е подготвена.
Тој изрази верување дека разговорите со Грција се на добар пат и кога ќе се реши спорот со името ќе бидат среќни да и посакаат добредојде на Македонија во НАТО и во ЕУ.
XS
SM
MD
LG